Tour dates for  High School are now available for registration. 6th grade will be available to register on September 14th.

6th Grade

9th Grade

Academics

Wednesday June 20

Exhibition Schedule -Senior Institute – June 2018            
  Wednesday June 20th          
             
    8:30AM        
Room Presenter Subject Sponsor Facilitator Student #1 Student #2
402 Ethan Ng English (reassessment, paper only) Chesler Kinory Luchino O Erika M
704 Carly Friedman Math Wilson Mark Hannah S Stephen N
703 Mia Galeano Math Kramer Thole Rim S Shane N
700 Alix Klein Math Brostrom Deonarine Joelle R Ariana P
701 Omar Nahas Science Underriner Winter Thomas W John S
401 Roberto Saavedra Science Kasindorf Wang Percy R Korrin W
601 Isela Nagy Lit Analysis McGinnis Candlin Cardinale Anwesha Dhara Julianna D
 612  Gemma Contessa  History: revise for higher score  Thompson  VanDuinen  Naheem M  Sky Z
9:25AM        
Room Presenter Subject Sponsor Facilitator Student #1 Student #2
 602  Sabrina Diaz  History represent only  Copeland  Thompson  Joseph D  Korrin W
700 Michael Klutchko Math Brostrom Deonarine Ariana P Lance M
703 Tracy Mei Math Thole Wilson Shane N Ava H
701 Marvin Ortega Science Underriner Chesler Thomas W John S
401 David Scher Science Rediker WinterVaruni T Percy R Isabella M
702 Sophia Huang Science *rescore paper only Underriner Wang  Blaise E  Dillan H
 601 Anwesha Dhara  Lit Analysis  McGinnis  Candlin Cardinale  Jasity D  Isela N
10:20AM        
Room Presenter Subject Sponsor Facilitator Student #1 Student #2
703 Sally Mei Math Thole Wilson Hannah S Ethan N
403 Ben Simone Science Rediker UnderrinerVaruni T Rim S Omar N
 603  Mark Shinozaki  Lit Analysis  Murphy  Kinory Henry L  Justin H
601 Julianna Davis Lit Analysis McGinnis Candlin Cardinale Jasity M Anwesha Dhara
 612  Ella Callahan  History  Thompson  Copeland  Izeyah M  Albulena S
 600  Hunter Cohen  Lit Analysis  Chesler  Costas  Joel A  Sophia H
1PM        
Room Presenter Subject Sponsor Facilitator Student #1 Student #2
703 Carson Koppel Math Kramer Deonarine Marvin O Tracy M
401 Dean Spillman Science Kasindorf RedikerVaruni T Jomere M Sally M
 612  Percy R Lit Crit: represent only Costas  Candlin  Amy C Sam K
403 Albulena Shabaj History Birden Kapuscinski Lance M Isabella M
 601  Jasity Mena  Lit Crit  McGinnis  Whittemore  Juliana D  Isela N
700 Kollyn Roach Math Brostrom Mark Michael Li Xavier M

Pauline Q

1:55PM        
Room Presenter Subject Sponsor Facilitator Student #1 Student #2
703 Ariana Marini Math Thole BrostromSoni Midha Naheem M Amel L
403 Jodeci Williams Science Kasindorf Rediker Marvin O Sally M
702 Sky Zheng Science Wang Birden Isabel LKiran Narine Ava H
701 Kevin Vasquez Science Underriner Winter Henry L Justin H
 603  Sophia Huang  Lit Analysis  Gorelov  Whittemore  Andy P  Arthur W
506 Arbesa Kabashi Math Kramer DeonarineMohammed Aminyar Sam K  Valerie C
 601  Tamika Joseph  Lit Analysis Costas  Candlin  Haze B  Peter W